KitchenAid Go® Cordless Top Down Chopper - battery sold separately - KTCR350PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Top Down Chopper - battery sold separately
Model: KTCR350PL










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Top Down Chopper - battery sold separately
Model: KTCR350PL
Key Features
Cordless
One-Touch Control
Mix, Chop and Puree
Chop, Prep and Store in One
Simple Setup with a Twist-Free Design
Description
The power to make. The power to move. Create anywhere using the KitchenAid Go® Cordless Top Down Chopper, with 3.5 cup bowl. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery (sold separately, model KRB12), the cordless top down chopper delivers up to 24 minutes of continuous run time* and performance. Chop, mix and puree in one bowl for easy prep. *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. Actual run time will vary based on recipe. Battery life impacted by factors such as battery age and use.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Cordless
One-Touch Control
Mix, Chop and Puree
Chop, Prep and Store in One
Simple Setup with a Twist-Free Design
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Cordless | Yes |
| Depth | 5-3/64 in |
| Gross Weight | 6.5 lbs |
| Height | 8-5/16 in |
| Net Weight | 4.37 lbs |
| Width | 5-3/64 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










