KitchenAid® 7 Quart Bowl-Lift Stand Mixer - KSM70SKXXWF
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid® 7 Quart Bowl-Lift Stand Mixer
Model: KSM70SKXXWF










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid® 7 Quart Bowl-Lift Stand Mixer
Model: KSM70SKXXWF
Key Features
Bowl-lift Design for Maximum Stability and Powerful Mixing
11 Distinct Speeds for Power and Control
1/2 Speed Designed for Folding
7 Quart Capacity for Large or Small Batches
Double Flex Edge Beater for Mixing and Scraping
Description
Up your culinary caliber with 2x the power in the bowl than our Tilt Head Stand Mixer.* Professional-style performance paired with a 3-point locking bowl provides you with stability for mixing heavy, dense ingredients. Designed with 11 distinct speeds, including 1/2 speed, you'll have power and control from high to low, and everything in between. So no matter if you're folding, kneading, mixing, shredding, or beating, the KitchenAid® 7 Quart Bowl-Lift Stand Mixer is designed to take it all on. To amplify your creativity, explore 10+ stand mixer attachments, each with the power to open a world of untapped cooking techniques, experimentation and inspiration.** *Compared to KSM150 when measuring peak HP in the bowl; above speed 2.**Attachments sold separately.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Bowl-lift Design for Maximum Stability and Powerful Mixing
11 Distinct Speeds for Power and Control
1/2 Speed Designed for Folding
7 Quart Capacity for Large or Small Batches
Double Flex Edge Beater for Mixing and Scraping
Specifications
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Technical Specifications
| AC Motor | Yes |
| All Metal Gears | Yes |
| Amps | 3.96 |
| Bowl Handle | Ergo |
| Bowl Lid | No |
| Bowl Width | Standard |
| Depth | 14-5/8 in |
| Embossed Logo | Yes |
| Extra Bowl | No |
| Gross Weight | 33.2 lbs |
| Height | 16-1/2 in |
| Hub Cover | Yes |
| Included Accessories | 1-Piece Pouring Shield; Dough Hook; Flat Beater; Flex Edge Beater; Wire Whip |
| Mixer Type | Bowl-Lift |
| Mixing Speeds | 11 |
| Net Weight | 0 lbs |
| Planetary Touch Points | 67 |
| Plug Type | 3 Prong Plug |
| Pouring Shield | Yes |
| Power Cord Length (ft) | 3-3/5 ft |
| Trim Band Color | Light Brushed Aluminum |
| Trim Band Finish | Brushed |
| Trim Band Text | None |
| Trim Band Text Color | Bright Aluminum |
| Volts | 120 |
| Watts | 500 |
| Width | 11-5/16 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










