KitchenAid Go® Cordless Personal Blender - battery sold separately - KSBR200PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Personal Blender - battery sold separately
Model: KSBR200PL











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Personal Blender - battery sold separately
Model: KSBR200PL
Key Features
Cordless
Power, Without The Cord
Convenient 16 oz Blending Jar
Create your Favorite Smoothie or Icy Drink
Includes a Travel Lid
Description
The power to make. The power to move. Create anywhere using the KitchenAid Go® Cordless Personal Blender. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery (sold separately, model KRB12), the new personal blender delivers 20 minutes of continuous run time* and performance, so you can cook wherever, whatever, and however you choose. *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. Actual run time will vary based on recipe and/or attachments used. Battery life impacted by factors such as battery age and use.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Cordless
Power, Without The Cord
Convenient 16 oz Blending Jar
Create your Favorite Smoothie or Icy Drink
Includes a Travel Lid
Specifications
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Blade Design | Stainless Steel |
| Boost Feature | Yes, High/Low |
| Connectivity | No |
| Cordless | Yes |
| Depth | 5-5/32 in |
| Dishwasher Safe | Accessories (Blades, Skewer) Only - Top Shelf |
| Gross Weight | 8.16 lbs |
| Height | 11-27/32 in |
| Jar Size | 16 oz |
| Net Weight | 5.51 lbs |
| Number of Speeds | 2 |
| Pulse | Yes |
| Width | 4-13/16 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










