KitchenAid Go® Cordless Kitchen Vacuum - battery sold separately - KKVR100PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Kitchen Vacuum - battery sold separately
Model: KKVR100PL










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Kitchen Vacuum - battery sold separately
Model: KKVR100PL
Key Features
Cordless
Power, Without The Cord
Sleek and Compact Design
Clean Hard-to-Reach Kitchen Spaces
2-in-1 Attachment
Description
The power to make. The power to move. Create anywhere using the KitchenAid Go® Cordless Kitchen Vacuum. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery (sold separately, model KRB12), the new cordless kitchen vacuum delivers 20 minutes of continuous run time* and performance, so you can cook wherever, whatever, and however you choose. *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. Actual run time will vary based on recipe and/or attachments used. Battery life impacted by factors such as battery age and use
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Cordless
Power, Without The Cord
Sleek and Compact Design
Clean Hard-to-Reach Kitchen Spaces
2-in-1 Attachment
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| 2 in 1 Scraper Attachment | Yes |
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Battery Indicator Light | Yes |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Cervice Attachment | Yes |
| Connectivity | No |
| Cordless | Yes |
| Depth | 4-21/64 in |
| Gross Weight | 6.46 lbs |
| Height | 17-23/32 in |
| Net Weight | 4.98 lbs |
| Power Cord Included | No |
| Rechargeable Lithium Ion Battery | No |
| Storage Tray | No |
| Volts | 12 |
| Width | 6-3/16 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










