KitchenAid Go® Cordless Hand Mixer - battery sold separately - KHMR700PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Hand Mixer - battery sold separately
Model: KHMR700PL










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Hand Mixer - battery sold separately
Model: KHMR700PL
Key Features
Cordless
Power, Without The Cord
7 Speeds to Match the Task at Hand
Free-Standing Design
Soft Start™ Feature
Description
The power to make. The power to move. Create anywhere using the KitchenAid Go® Cordless Hand Mixer. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery (sold separately, model KRB12), the new cordless hand mixer delivers 60 minutes of continuous run time* and performance, so you can cook wherever, whatever, and however you choose. *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. Actual run time will vary based on recipe and/or attachments used. Battery life impacted by factors such as battery age and use.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Cordless
Power, Without The Cord
7 Speeds to Match the Task at Hand
Free-Standing Design
Soft Start™ Feature
Specifications
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| Accessory Ejector Button | Yes |
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Connectivity | No |
| Cordless | Yes |
| Depth | 11-63/64 in |
| Gross Weight | 6.33 lbs |
| Hand Mixer Controls | Slide |
| Handle | Yes |
| Heel Rest | No |
| Height | 6-45/64 in |
| Lockable Swivel Cord | No |
| Net Weight | 4.43 lbs |
| Number of Speeds | 7 |
| Plug Type | 2 Prong Plug |
| Power Cord Included | No |
| Power Cord Length (ft) | 3 ft |
| Soft Grip Handle | No |
| Volts | 12 |
| Width | 3-47/64 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










