9-Speed Hand Mixer - KHM926ER
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
9-Speed Hand Mixer
Model: KHM926ER








This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
9-Speed Hand Mixer
Model: KHM926ER
Key Features
#1 Mixer brand in the world*
9 Speeds to match the task at hand
Mix heavy, dense ingredients with ease
Pro whisk attachment for light and fluffy mixtures
Dough hook for savory breads
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
#1 Mixer brand in the world*
9 Speeds to match the task at hand
Mix heavy, dense ingredients with ease
Pro whisk attachment for light and fluffy mixtures
Dough hook for savory breads
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 3.5 in. |
| Height | 6.44 in. |
| Length | 7.5 in. |
| Weight | 2 lbs. |
| Carton Depth | 9 1/2 |
| Carton Height | 7 3/4 |
| Carton Width | 5 3/4 |
| Gross Weight | 2 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 9.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 7.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 5.7500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 2 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8.5 in. |
| Shipping Height | 11.44 in. |
| Shipping Length | 12.5 in. |
| Shipping Weight | 42 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 42 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.02 lbs. |
| Total of Cubes | 0.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.02 lbs. |
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Air Vents | Yes |
| Depth | 7-1/2 in |
| Gross Weight | 2 lbs |
| Hand Mixer Controls | Digital |
| Handle | Soft Grip |
| Heel Rest | Yes |
| Height | 6-7/16 in |
| Hz | 60 |
| Included Accessories | Accessory Bag; Blending Rod; Dough Hook; Pro Whisk |
| Lockable Swivel Cord | Yes |
| Net Weight | 0 lbs |
| Number of Speeds | 9 |
| Volts | 120 |
| Width | 3-1/2 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










