KitchenAid Go® Cordless Hand Blender with Accessories - battery included - KHBRV75PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Hand Blender with Accessories - battery included
Model: KHBRV75PL












+2more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Hand Blender with Accessories - battery included
Model: KHBRV75PL
Key Features
Removable 7” Blending Arm
Whisk Attachment
Chopper Attachment
Pitcher Accessory
Cordless Design
Description
The power to make. The power to move. Expand your KitchenAid Go® Cordless Hand Blender with the mobility and versatility of whisk, blending pitcher and chopper attachments. Whip up egg whites, blend soups and smoothies, and chop up herbs, nuts and cheeses with the perfect compliment to your KitchenAid Go® Cordless Hand Blender. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery, the cordless hand blender delivers up to 30 minutes of continuous run time* and performance. *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. Actual run time will vary based on recipe. Battery life impacted by factors such as battery age and use
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Removable 7” Blending Arm
Whisk Attachment
Chopper Attachment
Pitcher Accessory
Cordless Design
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| Battery Included | Yes |
| Battery Operated | Yes |
| Cordless | Yes |
| Depth | 14-21/32 in |
| Gross Weight | 11.64 lbs |
| Height | 12-61/64 in |
| Net Weight | 8.22 lbs |
| Width | 5-45/64 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










