Go® Cordless Hand Blender - battery sold separately - KHBRV00PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Go® Cordless Hand Blender - battery sold separately
Model: KHBRV00PL










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Go® Cordless Hand Blender - battery sold separately
Model: KHBRV00PL
Key Features
Cordless
Power, Without The Cord
Removable 7" Blending Arm
Variable Speed Trigger Switch
U.S. Patented Removable Pan Guard
Description
The power to make. The power to move. Create anywhere using the KitchenAid Go® Cordless Hand Blender. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery (sold separately, model KRB12), the new cordless hand blender delivers 30 minutes of continuous run time* and performance, so you can cook wherever, whatever, and however you choose. *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. Actual run time will vary based on recipe and/or attachments used. Battery life impacted by factors such as battery age and use.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Cordless
Power, Without The Cord
Removable 7" Blending Arm
Variable Speed Trigger Switch
U.S. Patented Removable Pan Guard
Specifications
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard - Standard |
| UL | Yes |
| UL File Number | TBD |
Technical Specifications
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Blending Arm Length | 8 in. |
| Connectivity | No |
| Cordless | Yes |
| Depth | 3-7/64 in |
| Gross Weight | 5.73 lbs |
| Height | 14-7/8 in |
| Included Accessories | 3 Cup BPA-Free Blending Jar with Lid; 4 point Stainless Steel Blade Design; Removable Pan Guard |
| Metal Composition | No |
| Net Weight | 3.97 lbs |
| Number of Speeds | 3 |
| Power Cord Included | No |
| Soft Grip Handle | No |
| Width | 2-49/64 in |
| Works With | No |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










