1.7 Liter Electric Kettle - KEK1701PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
1.7 Liter Electric Kettle
Model: KEK1701PL






This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
1.7 Liter Electric Kettle
Model: KEK1701PL
Key Features
Automatic Heating Technology
Variable Temperature Control
Removable and Washable Limescale Filter
Detachable Swivel Base
Generously Sized 1.7 Liter Capacity
Description
Elevate your breakfast possibilities with this KitchenAid® 1.7 Liter Electric Kettle, great for single or multiple servings of tea, coffee, cereals and so much more. This kettle features automatic heating technology, which takes care of boiling your water and automatically shuts off after boiling is complete. It also features variable temperature control, to quickly and quietly boil to the temperature you need. The detachable swivel base allows you to move freely with your kettle to where it is most convenient for you.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Automatic Heating Technology
Variable Temperature Control
Removable and Washable Limescale Filter
Detachable Swivel Base
Generously Sized 1.7 Liter Capacity
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| UL File Number | E139728 |
Technical Specifications
| 360 Rotation on Base | Yes |
| Amps | 12.5 |
| Base Included | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | No |
| Battery Type | No |
| Boil Dry Shut Off | Yes |
| Capacity Size | 1.7 Liters |
| Connectivity | No |
| Depth | 5-51/64 in |
| Height | 10 in |
| Hz | 60 |
| Metal Composition | Yes |
| Plug Type | 3 Prong; With A Plug |
| Power Cord Color | Black |
| Power Cord Included | Yes |
| Spout | Yes |
| Stainless Steel Body Construction | Yes |
| Volts | 120 |
| Water Filter | Yes |
| Water Level | Yes |
| Water Window | Yes |
| Watts | 1500 |
| Width | 8-1/2 in |
| Gross Weight | 6 lbs |
| Net Weight | 3 lbs |
| Power Cord Length (ft) | 2-1/2 ft |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










