5 Blade Spiralizer with Peel, Core and Slice - KSM1APC
5 Blade Spiralizer with Peel, Core and Slice
Model: KSM1APC













5 Blade Spiralizer with Peel, Core and Slice
Model: KSM1APC
Key Features
Multiple Options to Spiralize or Slice
Premium Metal Construction
Convenient Storage
Works with all KitchenAid® stand mixers
Dishwasher-safe
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Multiple Options to Spiralize or Slice
Get creative with fresh ingredients using the spiral, slice or peeling blades. Included blades vary by model, KSM1APC includes 5 blades, KSM2APC includes 7 blades.
Premium Metal Construction
Provides durable long lasting performance, and when attached to the stand mixer, provides stability and ease of use.
Convenient Storage
Packed and organized inside its own storage case, designed for easy access and simple storage.
Works with all KitchenAid® stand mixers
Dishwasher-safe
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 12.4 in. |
| Height | 2.9 in. |
| Length | 5.8 in. |
| Weight | 4 lbs. |
| Carton Depth | 14 1/2 |
| Carton Height | 7 |
| Carton Width | 10 |
| Gross Weight | 0 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 14.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 7.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 10.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 4 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 17.4 in. |
| Shipping Height | 7.9 in. |
| Shipping Length | 10.8 in. |
| Shipping Weight | 44 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 44 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.12 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.26 lbs. |
| Total of Cubes | 0.12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.26 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Depth | 5-51/64 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Width | 12-13/32 in |
| Gross Weight | 3.7 lbs |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










