50 Pint SmartDry Dehumidifier - MAD50PS1WBL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
50 Pint SmartDry Dehumidifier
Model: MAD50PS1WBL












+2more
Features
Specifications
Features
EasyDry
SmartPhone Compatible
Built-in-Pump
EasyMove
Specifications
General Features
| UPC | 810040941498 |
| Filter Type | Air Fresh Filter |
| Clean Filter Indicator Light | Yes |
| Fan Speeds | 3 - Turbo, Continuous, Comfort |
| Model Number | MAD50PS1WBL |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Wi-Fi Ready (Yes/No) | Yes |
| Smartphone App | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Remote Control (Yes/No) | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Voice Control | Yes |
| Color | Black |
| Remote Control (Yes No) | Yes |
| Wi-Fi Ready (Yes No) | Yes |
Performance and Certifications
| Bucket Size (Liters) | 6 Liters |
| Removable Bucket | Yes |
| Bucket Locations | Front |
| Airflow (CFM) Roomside (hi/low) | 370/320 |
| Sound Performance (sound pressure hi/low) | 54 |
| Bucket Fill Inidicator | Yes |
| Automatic Shutoff | Yes |
| Energy Star Certified | Yes |
| Refrigerant | R410a |
| Daily Moisture Removal | 50 Pints |
| Automatic Defrost Control | Yes |
| Water Pump | Yes |
| Certifications and Listings | UL, AHAM, California Prop 65 |
| Airflow (CFM) Roomside (hi low) | 370/320 |
| Sound Performance (sound pressure hi low) | 54 |
Electrical
| Plug Type | SP007 curved plug |
| Power Supply | 115 V |
Warranty
| Parts and Labor | Limited 1 Year Warranty |
Other
| Product Dimensions (W*D*H) inches | 15.31"x19.80"x10.51" |
| Packaging Dimensions (W*D*H) inches | 17.56"x25.98"x13.58" |
| Packaging Dimensions (W*D*H) millimeters | 446x660x345 |
| Product Dimensions (W*D*H) millimeters | 405x617x293 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 47.18 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 47.18 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










