22-Pint Smart Dehumidifier - MAD22S1WWT
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
22-Pint Smart Dehumidifier
Model: MAD22S1WWT












+2more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
22-Pint Smart Dehumidifier
Model: MAD22S1WWT
Key Features
EasyDry
Smart connected feature
Voice Control
EasyTimer
EasyMove
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
EasyDry
Smart connected feature
Voice Control
EasyTimer
EasyMove
Specifications
General Features
| Model Number | MAD22S1WWT |
| UPC | 810040941818 |
| Fan Speeds | 3 - Turbo, Continuous, Comfort |
| Filter Type | Air Fresh Filter |
| Clean Filter Indicator Light | Yes |
| Remote Control (Yes/No) | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Wi-Fi Ready (Yes/No) | Yes |
| Smartphone App | Yes |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Voice Control | Yes |
| Color | White |
| Remote Control (Yes No) | Yes |
| Wi-Fi Ready (Yes No) | Yes |
Performance and Certifications
| Removable Bucket | Yes |
| Airflow (CFM) Roomside (hi/low) | 230/200 |
| Bucket Locations | Front |
| Bucket Size (Liters) | 3 Liters |
| Sound Performance (sound pressure hi/low) | 56.5 |
| Refrigerant | R410a |
| Energy Star Certified | Yes |
| Bucket Fill Inidicator | Yes |
| Automatic Shutoff | Yes |
| Automatic Defrost Control | Yes |
| Water Pump | No |
| Daily Moisture Removal | 22 Pints |
| Certifications and Listings | UL, AHAM, California Prop 65 |
| Airflow (CFM) Roomside (hi low) | 230/200 |
| Sound Performance (sound pressure hi low) | 56.5 |
Electrical
| Plug Type | Parallel/NEMA 5-15 |
| Power Supply | 115 V |
Warranty
| Parts and Labor | Limited 1 Year Warranty |
Other
| Product Dimensions (W*D*H) inches | 15.31"x19.80"x10.51" |
| Packaging Dimensions (W*D*H) millimeters | 432x530x316 |
| Packaging Dimensions (W*D*H) inches | 17.01"x20.87"x12.44" |
| Product Dimensions (W*D*H) millimeters | 389x503x267 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 35.49 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 35.49 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










