Dehumidifier - AHR40LL
Dehumidifier
Model: AHR40LL




Dehumidifier
Model: AHR40LL
Key Features
40 dehumidification pints per day
Electronic controls
Low temperature operation
Front condensate bucket with water level indicator
Automatic shut-off when bucket fills
Washable air filter
Easy roll casters
External drain connection
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
40 dehumidification pints per day
Electronic controls
Low temperature operation
Front condensate bucket with water level indicator
Automatic shut-off when bucket fills
Washable air filter
Easy roll casters
External drain connection
Automatic defrost controls
3 fan speeds
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 13.22 in. |
| Height | 19.5 in. |
| Length | 9.59 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.22 in. |
| Shipping Height | 24.5 in. |
| Shipping Length | 14.59 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.79 lbs. |
| Total of Cubes | 1.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.79 lbs. |
FEATURES
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Control Type | Soft Touch Control Panel |
| Plug Type | Parallel |
| Electronic Micro Computer Control | Yes |
| Washable Air Filter | Yes |
| Bucket Type | Removable |
| Automatic Humidistat Control | Yes |
| Dry Airflow (CFM) High/Low | 105/85 |
| Fan Speed Selections | 3 |
| "Water Full" Indicator Lamp | Yes |
| External Drain Connector | Yes |
| Air Discharge | Top Rear |
| Automatic Defrost Control | Yes |
| Control Type | Electronic |
POWER / RATINGS
| Amps | 4.6 |
| Watts | 490 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
| Circuit Size (Amps) | 15 |
CAPACITY
| Bucket Capacity | 9.5 pt |
| Dehumidification (pts./day) | 41 pt |
APPEARANCE
| Easy-Roll Casters | Yes |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 33 lb |
| Approximate Shipping Weight | 36 lb |
| Overall Depth | 9 19/32 in |
| Overall Height | 19 1/2 in |
| Overall Width | 13 7/32 in |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









