Dehumidifier - AHG30LF
Dehumidifier
Model: AHG30LF


Dehumidifier
Model: AHG30LF
Key Features
140 / 127 CFM indoor fan (high/low)
30 dehumidification pints per day
Water full indicator
Automatic shut-off
Automatic defrost
115 Volt outlet type
2 fan speeds
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
140 / 127 CFM indoor fan (high/low)
30 dehumidification pints per day
Water full indicator
Automatic shut-off
Automatic defrost
115 Volt outlet type
2 fan speeds
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 49 lb |
| Approximate Shipping Weight | 53 lb |
| Overall Depth | 17 1/8 in |
| Overall Height | 20 7/8 in |
| Overall Width | 12 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 12.63 in. |
| Height | 20.88 in. |
| Length | 17.13 in. |
| Weight | 49 lbs. |
| Net Weight | 49 lb |
| Approximate Shipping Weight | 53 lb |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 17.63 in. |
| Shipping Height | 25.88 in. |
| Shipping Length | 22.13 in. |
| Shipping Weight | 89 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 89 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 32.47 lbs. |
| Total of Cubes | 2.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 32.47 lbs. |
FEATURES
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Plug Type | Parallel |
| Bucket Type | Removable |
| Dry Airflow (CFM) High/Low | 140/127 |
| Fan Speed Selections | 2 |
| "Water Full" Indicator Lamp | Yes |
| External Drain Connector | Yes |
| Automatic Defrost Control | Yes |
POWER / RATINGS
| Amps | 5.8 |
| Watts | 480 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
| Circuit Size (Amps) | 15 |
APPEARANCE
| Easy-Roll Casters | Yes |
| Color Appearance | Cameo White |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Dehumidification (pts./day) | 30 pt |
| Bucket Capacity | 21.0 pt |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









