Dehumidifier - AHG30LA
Dehumidifier
Model: AHG30LA


Dehumidifier
Model: AHG30LA
Key Features
30 dehumidification pints per day
Removable bucket with handle (21 pints capacity)
Automatic defrost
Automatic humidistat
Automatic shut-off system
Water full indicator
Plug type - parallel
10 (Amps) circuit size
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
30 dehumidification pints per day
Removable bucket with handle (21 pints capacity)
Automatic defrost
Automatic humidistat
Automatic shut-off system
Water full indicator
Plug type - parallel
10 (Amps) circuit size
4 movable casters
480 Watts / 5.8 Amps / 115 Volts
2 fan speeds
External drain hose connector
140 CFM (high)
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 12.63 in. |
| Height | 20.88 in. |
| Length | 17.13 in. |
| Weight | 47 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 17.63 in. |
| Shipping Height | 25.88 in. |
| Shipping Length | 22.13 in. |
| Shipping Weight | 87 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 87 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 32.47 lbs. |
| Total of Cubes | 2.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 32.47 lbs. |
FEATURES
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Plug Type | Parallel |
| Washable Air Filter | Yes |
| Bucket Type | Removable with Handle |
| Fan Speed Selections | 2 |
| "Water Full" Indicator Lamp | Yes |
| External Drain Connector | Yes |
| Automatic Defrost Control | Yes |
POWER / RATINGS
| Amps | 5.8 |
| Watts | 480 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
| Circuit Size (Amps) | 10 |
APPEARANCE
| Easy-Roll Casters | Yes |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 47 lb |
| Approximate Shipping Weight | 51 lb |
| Overall Depth | 17 1/8 in |
| Overall Height | 20 7/8 in |
| Overall Width | 12 5/8 in |
CAPACITY
| Dehumidification (pts./day) | 30 pt |
| Bucket Capacity | 24.0 pt |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









