Dehumidifier - ADER30LN
Dehumidifier
Model: ADER30LN




Dehumidifier
Model: ADER30LN
Key Features
30 dehumidification pints per day
R-410A refrigerant
Electronic controls
Low temperature operation
Front condensate bucket with water level indicator
Automatic shut-off when bucket fills
3 fan speeds
Automatic defrost controls
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
30 dehumidification pints per day
R-410A refrigerant
Electronic controls
Low temperature operation
Front condensate bucket with water level indicator
Automatic shut-off when bucket fills
3 fan speeds
Automatic defrost controls
External drain connection
Easy roll casters
Washable air filter
2- or 4-hour "off" timer
Certifications
AHAM
CUL
California Prop 65
EEV
UL
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 13.38 in. |
| Height | 19.5 in. |
| Length | 10.25 in. |
| Weight | 34 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.38 in. |
| Shipping Height | 24.5 in. |
| Shipping Length | 15.25 in. |
| Shipping Weight | 74 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 74 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.23 lbs. |
| Total of Cubes | 1.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.23 lbs. |
FEATURES
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Control Type | Soft Touch Control Panel |
| Plug Type | Parallel |
| Washable Air Filter | Yes |
| Bucket Type | Front-Removable |
| Dry Airflow (CFM) High/Low | 110/95/85 |
| Fan Speed Selections | 3 |
| Power Cord Length | 72" Minimum |
| "Water Full" Indicator Lamp | Yes |
| Refrigerant Type | R410A |
| External Drain Connector | Yes |
| Air Discharge | Top Rear |
| Automatic Defrost Control | Yes |
| Control Type | Electronic |
POWER / RATINGS
| Amps | 3.8 |
| Watts | 410 |
| Voltage/Hertz/Phase | 115/60/1 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
| Circuit Size (Amps) | 15 |
CAPACITY
| Bucket Capacity | 9.5 pt |
| Dehumidification (pts./day) | 30 pt |
APPEARANCE
| Easy-Roll Casters | Yes |
| Color Appearance | Light Cool Grey |
| Handle | Yes - Top |
WARRANTY
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 34 lb |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Overall Depth | 10 1/4 in |
| Overall Height | 19 1/2 in |
| Overall Width | 13 3/8 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









