12,000 BTU 230V/208V Heat Pump PTAC - MP12EMB32
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
12,000 BTU 230V/208V Heat Pump PTAC
Model: MP12EMB32










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
12,000 BTU 230V/208V Heat Pump PTAC
Model: MP12EMB32
Key Features
Features an energy-efficient sealed system design to help you save on operating costs.
You can easily adjust the unit's settings with the push of a button.
In the event of power loss, this AC automatically returns to normal operation once power resumes.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Features an energy-efficient sealed system design to help you save on operating costs.
You can easily adjust the unit's settings with the push of a button.
In the event of power loss, this AC automatically returns to normal operation once power resumes.
Specifications
Product Details
| Product Height | 16" |
| UPC | 8-17986025473 |
| Capacity | 12,000 / 11,800 |
| Availability | Stocked |
| Ship Weight | 116.8 |
| Product Width | 42" |
| Product Weight | 108 |
| Ship box Width | 44.5" |
| Price | $929.00 |
| Ship box Height | 19.3" |
| Amps | 20 Amps |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty Parts & Labor, 5 Year limited Compressor Warranty |
| Capacity | 12,000 BTU |
| Ship box Depth | 24.6" |
| Product Depth | 21" |
| Color | cream |
| Type | PTAC |
| Color | Beige |
| BTU | 12000 BTU |
| Model Number | MP12EMB32 |
| Color | Champagne |
| Type | Air Conditioner w/ Electric Heat |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.











