16 ft. Tubing Kit for Split-System Air Conditioner - TUE1650
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
16 ft. Tubing Kit for Split-System Air Conditioner
Model: TUE1650

Specifications
Certifications
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Suction Line Diameter | 1/2" |
| Liquid Line Diameter | 1/4" |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 8 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 48 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 48 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
FEATURES
| Other Features | Wall Hole Sleeves (2) - Included |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Liquid Line Length | 16' |
| Tube Insulation Length | 16' |
| Approximate Shipping Weight | 8 lb |
| Suction Line Diameter | 1/2" |
| Liquid Line Diameter | 1/4" |
| Suction Line Length | 16' |
| Net Weight | 8 lb |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.








