4.1 Cu. Ft. Top Load Washer - FLVW7000AW
4.1 Cu. Ft. Top Load Washer
Model: FLVW7000AW











4.1 Cu. Ft. Top Load Washer
Model: FLVW7000AW
Key Features
Fits a King-size Comforter
Fast Wash Cycle
8 Wash Cycles
AUTOSENSING
4 Soil Levels
4 Water Level Options
Convenient Detergent Dispenser
End of Cycle Signaling
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Fits a King-size Comforter
Fit more in every load with large size capacity that fits a king-sized comforter or up to 25 towels
Fast Wash Cycle
Wash your most needed and gently soiled items in less than 40 minutes
8 Wash Cycles
Features 8 wash cycles to meet every need such as Delicates, Heavy Duty, and Quick Wash
AUTOSENSING
Convenient load sensing automatically adjusts water level based on weight of load
4 Soil Levels
Includes Light, Normal, Heavy, and Extra Heavy
4 Water Level Options
Select the water level that suits your load with Auto, Deep Fill, Medium, and Low
Convenient Detergent Dispenser
Dispenser has compartments for detergent, fabric softener, and bleach
End of Cycle Signaling
End of cycle signal notifies you when your cycle is complete so you can transfer clothing
Stainless Steel Drum
The stainless steel drum offers durability and long-lasting performance
Child Lock
The child lock feature disables buttons on the control panel and adds an extra layer of safety to prevent a child from starting a cycle or changing settings
Extra Rinse Option
The extra rinse option ensures fabrics come out free of residues that can irritate skin and is perfect for cycles when fabric softener is used
Specifications
Controls
| Child Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Pause Function | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Start | Yes |
Certifications and Approvals
| UL Listed | Yes |
Dimensions and Volume
| Height | 43 1/2" |
| Width | 25 3/4" |
| Depth | 27" |
| Height With Lid 90° Open | 58" |
| Washer Drum Capacity | 4.1 Cu. Ft. |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 10 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
Energy Data
| Integrated Modified Energy Factor | 1.57 |
| Integrated Water Factor | 6.5 |
| kWh/year | 120 kWh |
| Water Usage/Year | 7862 Gallons |
General Specifications
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 116.84 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
Washer
| Agitator | Yes |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Maximum Spin Speed | 710 RPM |
| Water Level Adjustment | Yes |
Washer Cycles
| Cycle Count | 8 |
| Bulky | Yes |
| Clean Washer | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Wash | Yes |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Rinse and Spin | Yes |
| Whites | Yes |
Washer Options
| Chime | Yes |
| Extended Spin | Yes |
| Extra Rinse | Yes |
| Fabric Softener | Yes |
Soil Levels
| Light | Yes |
| Normal | Yes |
| Heavy | Yes |
| Extra Heavy | Yes |
Temperature Settings
| Cold | Yes |
| Tap Cold | Yes |
| Warm | Yes |
| Hot | Yes |
Dispenser
| Bleach Dispenser | Yes |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Fabric Softener Dispenser | Yes |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









