29" Pedestal - WDP8S
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
29" Pedestal
Model: WDP8S










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
29" Pedestal
Model: WDP8S
Key Features
Extra Storage Space with a Basket for Organization
Elevates Appliance for Comfortable Loading and Unloading
Compatible with LG SIGNATURE Washer (WM9900HSA) and Dryers (DLEX9900S, DLGX9901S)
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Extra Storage Space with a Basket for Organization
Elevates Appliance for Comfortable Loading and Unloading
Compatible with LG SIGNATURE Washer (WM9900HSA) and Dryers (DLEX9900S, DLGX9901S)
Specifications
Dimensions
| Dimensions (WxHxD) | 29" x 13 5/8" x 29 1/2" (44 3/4" D with door open) |
| Weight (Carton) lbs. | 67 lbs |
| Weight (Product) lbs. | 57 lbs |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 13.63 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | - |
| Weight (Carton) lbs. | 67 lbs |
| Weight (Product) lbs. | 57 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 18.63 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 83.86 lbs. |
| Total of Cubes | 6.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 83.86 lbs. |
Warranty/UPC
| UPC | 195174072295 |
Where to Buy LG Appliances in Cuba.









