Profile 5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Electric Dryer - DPR483EAWW
Profile 5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Electric Dryer
Model: DPR483EAWW


Profile 5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Electric Dryer
Model: DPR483EAWW
Key Features
Extra-large 5.7 cu. ft. capacity dryer
Automatic dry control
DuraDrum™ interior
8 cycles: Cottons, Easy Care, Delicates, Timed Dry (80 min.) with Damp Dry, De-Wrinkle and Quick Fluff (no heat), Optional Wrinkle Care
4 heat selections
Fixed end-of-cycle signal
Removable up-front lint filter
Quiet-by-Design™
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Extra-large 5.7 cu. ft. capacity dryer
Automatic dry control
DuraDrum™ interior
8 cycles: Cottons, Easy Care, Delicates, Timed Dry (80 min.) with Damp Dry, De-Wrinkle and Quick Fluff (no heat), Optional Wrinkle Care
4 heat selections
Fixed end-of-cycle signal
Removable up-front lint filter
Quiet-by-Design™
100% front serviceable
Reverse-a-door
ColorLogic™ 2000
Dryer interior light
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Control Type | Rotary Knobs |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Dryer Control Features | Fixed End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Automatic Delicates |
| Fuel Type | Electric |
| Cottons Cycle | Optional Extra Care |
| Number of Cycles | 8 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Heat Selections | 4 |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 208/240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A, 60Hz |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 125 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.25 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.7 cu ft |
| Unit Capacity | Extra-Large |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









