Convertible Dishwasher - GSC3430ZWW
Convertible Dishwasher
Model: GSC3430ZWW


Convertible Dishwasher
Model: GSC3430ZWW
Key Features
Sure Clean™ wash system
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
Piranha™ hard food disposer
6 cycle aelections: POTSCRUBBER, Normal Wash, Light Wash, Short Wash (dial), Plate Warmer (dial) and Rinse Only / Hold (dial)
Options: hi-temp wash, Heated Dry on/off, 6-hr. Delay Start
Deluxe upper rack
GE QuietMotor
Wood / grey decorative wood laminate top
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Sure Clean™ wash system
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
Piranha™ hard food disposer
6 cycle aelections: POTSCRUBBER, Normal Wash, Light Wash, Short Wash (dial), Plate Warmer (dial) and Rinse Only / Hold (dial)
Options: hi-temp wash, Heated Dry on/off, 6-hr. Delay Start
Deluxe upper rack
GE QuietMotor
Wood / grey decorative wood laminate top
Trimless appearance
QuietPower I™ Sound Insulation Package
Deluxe silverware basket
Deluxe lower rack
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 27 in |
| Net Weight | 131 lb |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 36.125 in |
| Overall Width | 24 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24.75 in. |
| Height | - |
| Length | 27 in. |
| Weight | 131 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.75 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
FEATURES
| Wash System | SureClean™ |
| Lower Rack | Deluxe |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Super Silverware Basket |
| Upper Rack | Flat |
| Number of Options | 19 |
| Style | Portable |
| Dishwasher Control Features | 1 "Cycle On" Cycle Progress Indicator |
| Wash System Features | Food Disposer |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Dishwasher Cycles | Short Wash |
| Control Type | 7 Pushbuttons |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Potscrubber |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only/Hold |
| Dishwasher Options | Delay Start 6 Hr. |
| Wash System | 3-Level |
APPEARANCE
| Non-Adjustable Rollers | Yes |
| Side Color | White |
| Decorative Laminate Wood Top | Gray |
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year water distribution system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | QuietPower™ 1 |
| Motor Type | QuietMotor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
ACCESSORIES
| Conversion Kit | WD35M34 (Optional) For Built-In Installation |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









