Convertible/Portable Dishwasher - GSC3200FBL
Convertible/Portable Dishwasher
Model: GSC3200FBL

Convertible/Portable Dishwasher
Model: GSC3200FBL
Key Features
PowerScrub™ wash system with 2 wash arms and 5 wash levels
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
Pushbutton controls with dial
Deluxe upper and lower racks
5 cycle / 22 option selections: Pots&Pans, Plate Warmer, Normal Wash, Short Wash, Rinse Only, HotStart™, Hi-Temp Wash and Heated Dry Option
QuietPower™ motor with QuietPower™ I Quiet Package
PermaTuf™ tub and door liner
Rinse aid dispenser
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
PowerScrub™ wash system with 2 wash arms and 5 wash levels
0
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
0
Pushbutton controls with dial
0
Deluxe upper and lower racks
0
5 cycle / 22 option selections: Pots&Pans, Plate Warmer, Normal Wash, Short Wash, Rinse Only, HotStart™, Hi-Temp Wash and Heated Dry Option
0
QuietPower™ motor with QuietPower™ I Quiet Package
0
PermaTuf™ tub and door liner
0
Rinse aid dispenser
0
Deluxe silverware basket
0
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. water distribution system
0
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 36.125 in |
| Overall Depth | 27 in |
| Overall Width | 24.75 in |
| Net Weight | 131 lb |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 24.75 in. |
| Height | 36.13 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 131 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.75 in. |
| Shipping Height | 41.13 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 173.67 lbs. |
| Total of Cubes | 13.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 173.67 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Flat |
| Wash Arms | 2 |
| Number of Options | 22 |
| Style | Portable |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
APPEARANCE
| Non-Adjustable Rollers | Yes |
| Side Color | Almond |
| Decorative Laminate Wood Top | Light Wood Grain |
| Color Appearance | Black |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 20 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year water distribution system |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | QuietPower™ 1 |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
ACCESSORIES
| Conversion Kit | WD35M34 (Optional) For Built-In Installation |
| Optional Door and Access Panels | GPF310A-Almond ; GPF310B-Black ; GPF310W-White ; GPF310C-Bisque |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









