Convertible/Portable Dishwasher - GLC4400RWW
Convertible/Portable Dishwasher
Model: GLC4400RWW










Convertible/Portable Dishwasher
Model: GLC4400RWW
Key Features
Self-cleaning 5-stage filtration
Steam PreWash
Deep-tiered white titanium upper rack
Up to 15-place setting capacity
Audible end-of-cycle signal
Woodgrain laminate top
Silverware cleaning jets
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Self-cleaning 5-stage filtration
The wash systemās multiple filtration levels ensure clean dishes
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Deep-tiered white titanium upper rack
Durable racks are designed to resist rust and secure dishes
Up to 15-place setting capacity
Holds family-sized dish loads
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
Woodgrain laminate top
Creates a durable, attractive surface
Silverware cleaning jets
Spray jets target the silverware area for additional cleaning
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 27 in |
| Net Weight | 131 lb |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Overall Height | 36 3/8 in |
| Overall Width | 24 7/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24.88 in. |
| Height | 36.38 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 131 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.88 in. |
| Shipping Height | 41.38 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 175.76 lbs. |
| Total of Cubes | 14.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 175.76 lbs. |
FEATURES
| Wash System | Towerless |
| Lower Rack | Deluxe |
| Tub Type | Tall Tub |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Removable, Deep-Tier Upper Rack |
| Upper Rack | Flat |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | 3 |
| Number of Options | 5 |
| Style | Portable |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Side Color | White |
| Decorative Laminate Wood Top | Light Wood Grain |
| Door Style | Full-Length Flat Door |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF575 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF525W |
| Conversion Kit | WD35X10351 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 57 dBA |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









