Front Control Dishwasher with PowerBlast® cycle and Heated Dry - MDFS3924RW
Front Control Dishwasher with PowerBlast® cycle and Heated Dry
Model: MDFS3924RW






Front Control Dishwasher with PowerBlast® cycle and Heated Dry
Model: MDFS3924RW
Key Features
Heated Dry
Quick Dry Basket
10-year limited parts warranty* on the racks and tub
Three-level water filtration
Sani Rinse
XL Upper Rack
Quick Cycle
Full stainless steel tub
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Heated Dry
Get the right kind of dry from your dishwasher. The Heated Dry option muscles out moisture with long and short cycle options that let you adjust drying time to get the job done right.
Quick Dry Basket
Quick Dry Basket has water repellent technology that shields the silverware basket to boost drying, making your cutlery ready-to-use straight from the basket.
10-year limited parts warranty* on the racks and tub
Maytag® dishwashers are covered by a 10-year limited parts warranty on the racks, stainless steel tub and microfiltration wash system.* So when we say you can count on your dishwasher for years, we mean it.*Visit maytag.com for warranty details.
Three-level water filtration
Tackle cleanup with three levels of filtration to remove food particles during the wash and rinse cycles.
Sani Rinse
Add serious sanitization to your wash cycle. After washing is complete, the Sani Rinse option delivers a high-temperature rinse that removes 99.99% of food soil bacteria from dishes and glassware.
XL Upper Rack
XL Upper Rack can tackle bulky pots and pans usually left for the bottom, so there’s no need for a second load.
Quick Cycle
Get a serious clean, seriously fast. The Quick cycle takes on heavy messes in about an hour.
Full stainless steel tub
The full stainless steel tub is tough enough to handle years of heavy-duty cleaning and high heat.
Auto Cycle
Auto cycle automatically measures soil levels and adapts cleaning power to tackle tough messes.
Touch controls
You’re in control with a simple tap of your finger. Smooth, tap-to-activate settings give you quick and seamless access to powerful cleaning.
Leak Identification System
The Leak Identification system helps detect most types of leaks. If it identifies a problem, the dishwasher will stop filling, drain the tub and alert you that service is needed.**Will not detect leaks from the water inlet, tub drain connections and hoses or leaks due to cracked tubs or doors.
Eco Series
Eco Series appliances from Maytag are designed to get the job done efficiently, delivering uncompromising wash and dry performance while saving you water, energy and money.**Compared to dishwashers meeting the minimum 2023 Department of Energy efficiency standards.
Quiet at only 50 dBA
This dishwasher is made to perform at only 50 dBA, so you can enjoy the quiet cleaning power of a Maytag dishwasher.
An American company in business since 1911
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Built for the long haul
We packed in sturdy stainless steel that’s ready for cycle after cycle of tough cleaning. Stainless steel materials are built for high heat and resist stains to help keep your dishwasher looking good for years to come.
PowerBlast® cycle
The PowerBlast® cycle scours away stubborn foods like egg yolk, peanut butter and even dried-on oatmeal. High-pressure jets, rotating spray arm, and increased water temperatures work together to clear food off dishes—so all you have to do is load them in.
Most Recommended Dishwasher Brand* (U.S. Only)
As the most recommended dishwasher brand*, Maytag® dishwashers deliver dependable quality and performance.*Recommendations from online dishwasher consumer reviews from 8/2024-7/2025 versus other manufacturers' leading brands.
Specifications
Dimensions
| Depth | 24-1/2 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Gross Weight | 100 lbs |
| Height | 33-5/8 in |
| Maximum Height | 34-5/8 in |
| Minimum Height | 33-5/8 in |
| Net Weight | 89 lbs |
| Width | 23-7/8 in |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Control Panel Color | White |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Long Pocket |
Rack Details
| Culinary Basket | No |
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Lower Rack Extras | Stainless Steel Wash Arm |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Glides | Wheels |
| Lower Rack Style | Extended |
| Second Level Rack Adjustable | Removable |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
| Second Level Rack Glides | Wheels |
| Silverware Basket Covers | Yes |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Type | Lady Kenmore - No Lids |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Type | Electronic Touch with Display |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | White |
| Control Location | Front, Hidden |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Auto, Normal, PowerBlast, Quick |
| Dishwasher Option Selections | 4 Hour Delay, Control Lock, High Temp, Long Heated Dry, Sani Rinse, Short Heated Dry |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Vent Dry with Heating Element |
| Leak Detect | Yes |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Wash Levels | 5 |
| Number of Washarms | 3 |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash System | Filter |
| Water Filtration | Yes |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 4 |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 120 |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Interior Details
| Interior Light | No |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 33.63 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Gross Weight | 100 lbs |
| Maximum Height | 34-5/8 in |
| Minimum Height | 33-5/8 in |
| Net Weight | 89 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 38.63 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.5 lbs. |
| Total of Cubes | 11.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.5 lbs. |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| CUL | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
Where to Buy Maytag Appliances in Cuba.









