24" Front Control Dishwasher with Stainless Steel Tub and Interior LED Light - MDF24P2BST
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Front Control Dishwasher with Stainless Steel Tub and Interior LED Light
Model: MDF24P2BST














+4more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Front Control Dishwasher with Stainless Steel Tub and Interior LED Light
Model: MDF24P2BST
Current Rebates
Midea Kitchen Package Rebate Rebate
Expires: December 31, 2026
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Specifications
Specifications
Product Details
| Energy Star | Yes |
| Product Height | 33 6/8 |
| Triple Filter | Yes |
| Silverware Basket | 3 pcs, Flexible |
| Product Weight | 70 lbs |
| 3-Level Spray Wash (Top) | No |
| Middle Spray System | Rotary |
| Input Power(W) | 940 W |
| Number of Place Settings | 12 |
| Rack Handle | Metal |
| Flip Tine Bracket Color | Midea Blue |
| Control Lock | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Width | 24 Inches |
| Capacity | 14 Place Settings |
| Lower Spray System | Rotary |
| Last Cycle Memory | Yes |
| Cup Shelves | No |
| Sound Level(dBA) | 52 dBA |
| Start & Pause Button | Yes |
| Color | Stainless Steel |
| Wi-Fi | No |
| Power supply | 120V/60Hz |
| No. of Cycles | 4 (Heavy, Normal, Auto, Quick, Rinse) |
| Heating System | Visible |
| Flip Tines | 2 |
| Audible End or Cycle Siginal | On/Off |
| Turbidity Sensor | Yes |
| Drying System | Exposed heating |
| No. of Options | 4 (Sanitize, Heated Dry, Extended Dry, Delay Wash up to 24 Hours) |
| Rack Color | Silver Metallic |
| Product Width | 23 5/8 |
| Digital Leak Sensor | Yes |
| Cance l& Drain or Reset Button | Yes |
| Certifications | UL, NSF |
| Product Depth | 22 6/8 |
| Ball End Tines | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel Tub with Plastic Bottom |
| 3rd Rack | No |
| Disposer | No |
| Overflow Sensor | Yes |
| Filter System | Triple Filters |
| Water Fill Sensor(flower meter) | Yes |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










