Spacemaker 18" Built-In Dishwasher - GSM1860FSS
Spacemaker 18" Built-In Dishwasher
Model: GSM1860FSS






Spacemaker 18" Built-In Dishwasher
Model: GSM1860FSS
Key Features
Low-profile installation capable
White racks
Full-length flat door
Removable upper rack
Pots and pans cycle
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Low-profile installation capable
Dishwasher design allows for simple operation and easy access
White racks
Durable racks are designed to resist rust and secure dishes
Full-length flat door
Door fits nearly flush with cabinetry for a seamless look
Removable upper rack
Pulls out completely to allow for washing large items
Pots and pans cycle
Tough food stains are scrubbed and scoured clean with ease
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 18 in |
| Cabinet Width | 18 in |
| Net Weight | 53 lb |
| Approximate Shipping Weight | 60 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 22 1/2 in |
| Overall Height | 32 1/2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 18 in. |
| Height | 32.5 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 53 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23 in. |
| Shipping Height | 37.5 in. |
| Shipping Length | 27.5 in. |
| Shipping Weight | 93 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 93 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 94.69 lbs. |
| Total of Cubes | 7.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 94.69 lbs. |
FEATURES
| Wash System | Standard |
| Lower Rack | Standard |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | 3-Stage Manual Clean Filtration |
| Rack Features | Standard Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 12 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | 18" Wide |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Wash Arms | 2 |
| Wash System | 4-Level |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 550 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 9.0A |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet 1800 |
| Motor Type | Standard |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
APPEARANCE
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









