Built-In Dishwasher - GSD3960LSS
Built-In Dishwasher
Model: GSD3960LSS








Built-In Dishwasher
Model: GSD3960LSS
Key Features
Electronic controls
Hi-temp wash option
QuietPower™ sound package
Deluxe upper rack
Dual filtration
Trimless door design
Piranha™ hard food disposer
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Electronic controls
Provide a smooth easy-to-use, easy-to-clean surface
Hi-temp wash option
Allows detergent to work better so dishes come out clean
QuietPower™ sound package
Softens the sound of the dishwasher for a more peaceful kitchen
Deluxe upper rack
Allows easy loading of tall items
Dual filtration
Provides an extra level of filtration for cleaner wash water
Trimless door design
Features sleek, classic panels for an instant built-in look
Piranha™ hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Super |
| Latch | Center Throw |
| Number of Options | 4 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Self-Cleaning Filter System |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | 11 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Rinse |
| Rack Features | 2 Utility Shelves - Upper |
| Wash Arms | 2 |
| Wash Arms | Middle Tower |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Package | QuietPower™ |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









