Built-In Dishwasher - GSD3725DBB
Built-In Dishwasher
Model: GSD3725DBB


Built-In Dishwasher
Model: GSD3725DBB
Key Features
3 level wash system
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
Piranha™ hard food disposer
7 cycle / 43 options selections: Pots & Pans, Normal Wash, Light Wash, China / Crystal, Short Wash (dial), Plate Warmer (dial) and Rinse Only / Hold (dial)
Hi-temp wash / hi-temp rinse
Heated dry on / off option
Trimless appearance
QuietPower™ I Sound Insulation Package
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
3 level wash system
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
Piranha™ hard food disposer
7 cycle / 43 options selections: Pots & Pans, Normal Wash, Light Wash, China / Crystal, Short Wash (dial), Plate Warmer (dial) and Rinse Only / Hold (dial)
Hi-temp wash / hi-temp rinse
Heated dry on / off option
Trimless appearance
QuietPower™ I Sound Insulation Package
GE QuietMotor
PermaTuf™ tub and door liner
Turn-to-start controls
Rinse aid dispenser with indicator
Split / movable silverware basket
Deluxe lower rack
Deluxe upper rack with extra tines
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Overall Depth | 25 1/8 in |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year water distribution system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.13 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.13 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.5 lbs. |
| Total of Cubes | 11.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.5 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 3-Level |
| Lower Rack | Deluxe |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Rack Features | Split/Movable Silverware Basket |
| Upper Rack | Flat |
| Number of Options | 43 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 7 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Dishwasher Cycles | Short Wash |
| Control Type | 8 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Cycle On" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only/Hold |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 6 Hr. |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Rinse |
| Wash System Features | Drain Hose |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF475 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF425B |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | QuietPower™ 1 |
| Motor Type | QuietMotor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
APPEARANCE
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









