Built-In Dishwasher - GSD3400GBB
Built-In Dishwasher
Model: GSD3400GBB




Built-In Dishwasher
Model: GSD3400GBB
Key Features
TouchTap™ controls
Hot Start option
1-6 hour Delay Start
Deluxe upper rack
QuietDesign™ sound package
QuietPower™ motor
Piranha™ hard food disposer
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
TouchTap™ controls
Create a touchpad that's easy to use and easy-to-clean
Hot Start option
Preheats water before the main wash cycle for dependable performance every time
1-6 hour Delay Start
Offers the ability to start the dishwasher when no one's home
Deluxe upper rack
Includes a deep, tiered upper rack
QuietDesign™ sound package
Reduces washing noises with a blanket of insulation and the GE QuietPower™ motor
QuietPower™ motor
Runs quietly and efficiently to keep the kitchen peaceful and quiet
Piranha™ hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Flat |
| Latch | Center Throw |
| Number of Options | 31 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | 1 "Cycle On" Cycle Progress Indicator |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | TouchTap™ |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | Lower |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Cycles | Short Wash |
| Control Type | 7 Touchpads |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-6 Hr. |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Wash Arms | 2 |
| Wash Arms | Middle Tower |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Package | Quiet Design |
| Outer Wrap | U-Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









