Built-In Dishwasher - GSD3220FBB
Built-In Dishwasher
Model: GSD3220FBB

Built-In Dishwasher
Model: GSD3220FBB
Key Features
PowerScrub™ wash system with 2 wash arms and 5 wash levels
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
Pushbutton controls with dial
Deluxe upper and lower racks
5 cycles / 22 options: Pots & Pans, Normal Wash, Short Wash, Plate Warmer, Rinse Only/Hold, Hi-Temp Wash, Heated Dry on/off, HotStart™ option
QuietPower™ motor with QuietPower™ I Quiet Package
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. entire appliance, limited 5 yr. racks / electronic controls
QuietPower™ motor with QuietPower™ III Quiet Package
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
PowerScrub™ wash system with 2 wash arms and 5 wash levels
0
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
0
Pushbutton controls with dial
0
Deluxe upper and lower racks
0
5 cycles / 22 options: Pots & Pans, Normal Wash, Short Wash, Plate Warmer, Rinse Only/Hold, Hi-Temp Wash, Heated Dry on/off, HotStart™ option
0
QuietPower™ motor with QuietPower™ I Quiet Package
0
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. entire appliance, limited 5 yr. racks / electronic controls
0
QuietPower™ motor with QuietPower™ III Quiet Package
0
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. entire appliance, limited 5 yr. racks / electronic controls, lifetime tub
0
QuietPower™ motor with QuietPower™ II Quiet Package
0
Trimless appearance
0
PermaTuf™ tub and door liner
0
Rinse aid dispenser
0
Deluxe silverware basket
0
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. water distribution system
0
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 25.75 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Flat |
| Number of Options | 22 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 20 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year water distribution system |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF375 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF325B |
| Optional Door and Access Panels | GPF310A-Almond ; GPF310B-Black ; GPF310W-White ; GPF310C-Bisque |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | QuietPower™ 1 |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
APPEARANCE
| Door Style | Flat Door with Access Panel |
| Color Appearance | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









