Built-In Dishwasher - GSD2340VSA
Built-In Dishwasher
Model: GSD2340VSA

Built-In Dishwasher
Model: GSD2340VSA
Key Features
4-level wash system
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Piranha™ hard food disposer
Hot Start option
Pots and pans cycle
64 dBA
ENERGY STAR® qualified
5 cycles / 2 options
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
4-level wash system
Powerful wash cleans dishes thoroughly
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Extra filtration keeps water clean
Piranha™ hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Hot Start option
Provides optimal water temperature for dependable performance
Pots and pans cycle
Removes difficult soils from cookware
64 dBA
Motor runs quietly to keep kitchen peaceful
ENERGY STAR® qualified
Meets or exceeds 2011 federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
5 cycles / 2 options
Allows you to select the combination that best fits your dish load
Up to 12-place setting capacity racking
Provides flexibility to wash a variety of dishes at once
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 25.75 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Standard |
| Tub Type | Standard Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 12 |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Latch | Center Throw |
| Number of Options | 2 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Wash Arms | Lower |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Flat Door |
| Color Appearance | Silver |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 64 dBA |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









