Built-In Dishwasher - GSD2325FBB
Built-In Dishwasher
Model: GSD2325FBB


Built-In Dishwasher
Model: GSD2325FBB
Key Features
Standard wash system
Hard food disposer
3 cycle / 12 options selections: Heavy Wash, Normal Wash and Rinse Only (dial)
Hi-temp wash
Heated dry on / off option
HotStart™ option
Trimless appearance
QuietDesign™ Sound Insulation Package
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Standard wash system
Hard food disposer
3 cycle / 12 options selections: Heavy Wash, Normal Wash and Rinse Only (dial)
Hi-temp wash
Heated dry on / off option
HotStart™ option
Trimless appearance
QuietDesign™ Sound Insulation Package
QuietPower™ motor
PermaTuf™ tub and door liner
Rinse aid dispenser
Deluxe silverware basket
Deluxe lower rack
Standard upper rack
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Overall Depth | 25 1/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.13 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.13 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.5 lbs. |
| Total of Cubes | 11.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.5 lbs. |
FEATURES
| Wash System | Standard |
| Lower Rack | Deluxe |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard |
| Number of Options | 12 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Food Disposer |
| Number of Cycles | 3 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | 2 Pushbuttons |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off Rocker |
| Wash System | 2-Level |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year water distribution system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF375 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF325B |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet Design |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
APPEARANCE
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









