Built-In Dishwasher - GSD1300NWW
Built-In Dishwasher
Model: GSD1300NWW






Built-In Dishwasher
Model: GSD1300NWW
Key Features
4-level wash system
QuietPower™ motor
100% water filtration
Hot Start option
Short wash
Piranha™ hard food disposer
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
4-level wash system
Precision water jets and hot temperatures power away tough food stains
QuietPower™ motor
Motor runs quietly to keep the kitchen peaceful
100% water filtration
Water stays clean, so just-washed dishes do, too
Hot Start option
Ensures that water temperatures remain consistent from the beginning of a cycle to the end
Short wash
Great for quickly washing loads of everyday dishes or a quick load of glassware
Piranha™ hard food disposer
This disposal grinds food into tiny particles that are easily washed away
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Standard |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Water Filtration |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Latch | Center Throw |
| Number of Options | 2 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Wash Arms | Middle Tower |
| Wash System Features | Self-Cleaning Filter System |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off Rocker |
| Wash Arms | 1 |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 6.2A |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF325W |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 64 dBA |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









