Built-In Dishwasher with Hidden Controls - GLDT696TSS
Built-In Dishwasher with Hidden Controls
Model: GLDT696TSS












Built-In Dishwasher with Hidden Controls
Model: GLDT696TSS
Key Features
Bright annealed stainless steel interior
Low profile installation
5 wash levels
2-digit countdown display with 1-24 hour Delay Start
Two utility shelves with Stem Safe
Nylon Racks
Audible end-of-cycle signal
ADA-compliant
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Bright annealed stainless steel interior
Attractive interior provides long-lasting durability
Low profile installation
Great for raised sub-floors and 34" countertop heights
5 wash levels
Scrub dishes clean
2-digit countdown display with 1-24 hour Delay Start
Electronic display counts down remaining cycle time, and start time can be delayed for your convenience
Two utility shelves with Stem Safe
Versatile shelves help organize racks and protect delicate stemware
Nylon Racks
Durable racks are designed to resist rust and secure dishes
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
ADA-compliant
Dishwasher design allows for simple operation and easy access
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 82 lb |
| Approximate Shipping Weight | 99 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.5 in |
| Overall Height | 32 11/32 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 32.34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 82 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 37.34 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 122 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 122 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 134.03 lbs. |
| Total of Cubes | 10.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 134.03 lbs. |
FEATURES
| Wash System | Towerless |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Nylon |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 12 |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Upper Rack | Nylon |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-24 Hr. |
| Number of Options | 1 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Number of Cycles | 7 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Exterior Style | Built-In |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Top Controls |
| Control Type | 3 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Glasses |
| Dishwasher Options | Countdown Display |
| Rack Features | 1 piece molded Silverware Basket with 1 cell cover |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 56 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Door Insulation | Insulation |
| Door Insulation | Mastic |
| Door Insulation | Bitumen |
| Outer Wrap | Bitumen |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









