Tall Tub Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology - GLD6906RBB
Tall Tub Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: GLD6906RBB










Tall Tub Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: GLD6906RBB
Key Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
ENERGY STARĀ® qualified
SmartDispense⢠technology
Steam PreWash
Electronic controls with 3 cycles / 4 options
Deep-tiered white titanium upper rack
QuietPowerā¢57 sound package - 57 dBA
2/4/8-hour Delay Start
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
Multiple filtration levels ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
Holds up to 40 oz of detergent and dispenses it at just the right time
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Electronic controls with 3 cycles / 4 options
Modern controls make it easy to program the dishwasher
Deep-tiered white titanium upper rack
Durable racks are designed to resist rust and secure dishes
QuietPowerā¢57 sound package - 57 dBA
Advanced materials reduce the sound level to just 57 dBA
2/4/8-hour Delay Start
Set the time to wash dishes at a later time
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 1/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.25 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | 2 Utility Shelves |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | SmartDispense⢠Technology Bulk Detergent Dispenser with Refill Light |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light, 1 "Low Detergent" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 57 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length contour door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black |
| Control Panel Color | Black |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | N/A |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | N/A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









