Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD4460NSS
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD4460NSS










Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD4460NSS
Key Features
Full-length flat door
Electronic controls
Giant tub with up to 15 place-setting racking
6-level towerless wash system
100% triple water filtration
1-piece silverware basket with 3 cell covers
Last cycle memory
Hot Start option
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Full-length flat door
Door fits nearly flush with cabinetry for a seamless look
Electronic controls
Simple controls are designed to be easy-to-read and easy-to-use
Giant tub with up to 15 place-setting racking
Additional capacity can handle 15 place settings at once
6-level towerless wash system
Quietly powers dishes clean with less water and energy
100% triple water filtration
Three filters keep water and dishes clean
1-piece silverware basket with 3 cell covers
Maximum amount of silverware can be secured for an efficient clean
Last cycle memory
One touch recalls and activates the last cycle used
Hot Start option
Ensures that water temperatures remain consistent from the beginning of a cycle to the end
2/4-hour Delay Start
Makes it easier than ever to wash dishes at any hour, washing dishes even when the family's asleep
QuietPower™57 sound package - 57 dBA
Advanced materials reduce the sound level to just 57 dBA
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 15 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Upper Rack | Super |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Dishwasher Options | Hot Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4 Hr. |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Lower Rack | Super |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Drain Hose |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 57 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









