Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD4360LSS
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD4360LSS










Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD4360LSS
Key Features
Giant tub with deluxe capacity racking
4-level towerless wash system
2/4/8-hour Delay Start
100% triple water filtration
QuietPower™ 1 sound package
Child lock pad
Squeeze latch
Deluxe silverware basket
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Giant tub with deluxe capacity racking
Washes up to 14 place settings at once
4-level towerless wash system
Reduces water and energy needs, with four wash levels and two wash arms that quietly direct water onto dishes for a powerful clean
2/4/8-hour Delay Start
Makes it easier than ever to wash dishes at any hour or washing dishes even when the family is asleep
100% triple water filtration
Water stays clean, so just-washed dishes do, too
QuietPower™ 1 sound package
Runs quietly and effectively, with insulation that keeps sound sealed inside
Child lock pad
Easily set to keep children from accidentally starting the dishwasher
Squeeze latch
Opens and closes the door with a light touch
Deluxe silverware basket
Provides convenient space and capacity to clean silverware efficiently
Full-length flat door
Blends almost seamlessly with adjacent cabinetry
Last cycle memory
Quickly recalls the last cycle used, starting it at the touch of a button
Hot Start option
Preheats water before the main wash cycle for dependable performance every time
China / crystal cycle
Protects delicate dishes and glassware by lowering the water temperature during the cycle
Pots and pans cycle
Scours off baked-on food with a wall of water
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket with Silver Cell Cover |
| Upper Rack | Flat |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 4 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Wash Arms | Middle |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Lower Rack | Deluxe |
| Wash Arms | 2-Direct Feed |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 6.2A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 58 dBA |
| Outer Wrap | U-Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









