Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD2850VCS
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD2850VCS

Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD2850VCS
Key Features
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
4-level towerless wash system
Clean sensor
Natural convection heated dry option
59 dBA sound level
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Up to 12 place setting capacity white titanium racking
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
4-level towerless wash system
2 wash arms with 4 wash levels quietly direct water onto dishes for a powerful clean
Clean sensor
A highly sensitive laser continually monitors the soil level and temperature in every cycle, adjusting water and cycle times as needed for the optimal cleaning results
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
59 dBA sound level
2 pump system minimizes sound
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Up to 12 place setting capacity white titanium racking
Provides flexibility to wash a variety of dishes at once and tall items in the lower rack with ease
Deluxe silverware basket
Provides convenient space and capacity to clean silverware efficiently
Heavy wash
Great for heavily soiled dishes and cookware
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
2/4-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 146.76 lbs. |
| Total of Cubes | 11.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 146.76 lbs. |
FEATURES
| Wash System | Towerless |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 12 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 2 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Number of Cycles | 2 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 675/825 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | CleanSteel⢠|
| Control Panel Color | Black |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 59 dBA |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









