Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology - GDWT300RWW
Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: GDWT300RWW






Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: GDWT300RWW
Key Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
ENERGY STARĀ® qualified
SmartDispense⢠technology
Steam PreWash
Electronic controls with 3 cycles / 3 options
QuietPowerā¢52 sound package - 52 dBA
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
Multiple filtration levels ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
Holds up to 47 oz of detergent and dispenses it at just the right time
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Electronic controls with 3 cycles / 3 options
Modern controls make it easy to program the dishwasher
QuietPowerā¢52 sound package - 52 dBA
An enhanced sound-deadening system muffles noises and keeps the kitchen quiet
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Number of Cycles | 3 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | SmartDispense⢠Technology Bulk Detergent Dispenser with Refill Light |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Upper Rack | Nylon |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Control Type | Top Controls |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light, 1 "Low Detergent" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Lower Rack | Nylon |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | CircuClean Pump |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 52 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Bitumen |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









