Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - GDT720SGFBB
Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: GDT720SGFBB
































Product Video

Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: GDT720SGFBB
Key Features
Full stainless steel interior
GE's most advanced wash system with 102 cleaning jets
Reversing quad blade wash arm
Bottle Wash Jets
Side jets
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
46 dBA with status light on door
Full extension smooth glide upper rack with fold-down tines
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Full stainless steel interior
Enjoy an attractive appearance and long-lasting durability
GE's most advanced wash system with 102 cleaning jets
Achieve the ultimate clean from an industry-leading number of jets that deliver complete washing coverage to every corner of the dishwasher
Reversing quad blade wash arm
Dishes come out impressively clean thanks to this revolutionary lower wash arm, with 25 spray jets reversing direction to hit items from every angle
Bottle Wash Jets
Hard-to-reach areas inside tall items get completely clean with four dedicated jets integrated into the upper rack that shower water deep inside for the ultimate clean
Side jets
Cascading water fills the dishwasher while hydrating soils
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
46 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Full extension smooth glide upper rack with fold-down tines
Easily fit large or odd-shaped items in the upper rack
Hidden vent with fan dry
Dishes dry quickly and efficiently with a fan that extracts moisture from the interior
Lower rack adjustable tines and Wash Your Way customizable rack
Configure racks to fit your dishes with adjustable loading options and multi-position, fold-down tines
3-piece silverware basket with Soft-Touch handle
Table-ready silverware is assured with a three-piece basket that can divide and separate for convenient placement
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing options and cycles available on a full wash
3-digit countdown display with 1-12-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Black pearl racks with ball tip tines
Offers durability and secures dishes
Floor Protect
Uncommon leaks can be easily detected and contained
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 104 lb |
| Approximate Shipping Weight | 117 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 104 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 144 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 144 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 700 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 9 |
| Style | Built-In |
| Floor Protection | Floor Protect |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Control Type | Top Controls |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Wash Arms | Side Jets |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Wash System Features | Side Jets |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Drying Features | Rinse Aid Indicator Light |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light, 1 "Low Rinse Aid" Light |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Bottle Wash |
| Dispenser | Electronic Low Rinse Aid Sensor |
| Lower Rack | Multi-Position Fold Down Tines |
| Lower Rack | 2 Rack handles |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | Upper and Lower Rack Flex Baskets |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Soft Touch Handle |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | Fold down tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Upper Rack | Easy touch adjustable full-extension |
| Wash Arms | Lower- Reversing Quad Blade |
| Wash Arms | Middle - Quad Blade |
| Wash Arms | Bottle Wash Jets |
| Wash Arms | 100+ Spray Jet Wash System |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Wash System Features | Reversing Quad Blade Lower Wash Arm |
| Wash System Features | Quad Blade Middle Wash Arm |
| Wash System Features | Bottle Wash Jets |
| Wash System Features | 100+ Spray Jet Wash System |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Color Matched |
| Door Appearance | Full-length door |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Color Appearance | Black |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 46 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









