Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls - GDF650SFJDS
Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF650SFJDS






















Product Video

Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF650SFJDS
Key Features
Bottle Jets
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Full extension smooth glide upper rack
Hidden vent with fan dry
Wash zones
Lower rack multi-position, fold-down tines
Floor Protect
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Bottle Jets
Clean hard-to-reach areas inside tall items with up to 4 dedicated jets integrated into the upper rack that shower water deep inside for the ultimate clean
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Full extension smooth glide upper rack
Loading and unloading is smooth and simple with a durable rack that fully extends on ball bearings
Hidden vent with fan dry
Dishes dry quickly and efficiently with a fan that extracts moisture from the interior
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing cycles and options available on a full wash
Lower rack multi-position, fold-down tines
Configure racks to fit your dishes with adjustable loading options including multi-position, fold-down tines
Floor Protect
Uncommon leaks can be easily detected and contained
Black pearl racks with ball tip tines
Offers durability and secures dishes
46 dBA
Motor runs quietly to keep kitchen peaceful
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 99 lb |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 99 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 139 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 139 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 600 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 10 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Racking Material | Nylon |
| Floor Protection | Floor Protect |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Front Controls |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Drying Features | Fan Assist Dry |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | 3-Piece Silverware Basket with Cell Covers |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Lower Rack | Multi-Position Fold Down Tines |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Bottle Jets |
| Lower Rack | 1 Rack handle |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Bottle Jets |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
APPEARANCE
| Handle | Recessed |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Door Appearance | Full-length door |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Power Cord - Not Included |
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.2A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 46 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









