Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls - GDF570SGFCC
Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF570SGFCC
















Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF570SGFCC
Key Features
Full stainless steel interior
GEās most advanced wash system
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Easy Access Silverware Baskets
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Full extension smooth glide upper rack
48 dBA with status light on door
Wash Your Way customizable rack
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Full stainless steel interior
Enjoy an attractive appearance and long-lasting durability
GEās most advanced wash system
Consistently clean and dry dishes are ensured with GEās most advanced wash system, featuring 65% more wash power.* *Wash power delivered to each rack. Compared to previous GE models
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Easy Access Silverware Baskets
To help make loading silverware and small items easy, two baskets offer plenty of space, while Dedicated Silverware Jets ensure table-ready results
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
Full extension smooth glide upper rack
Loading and unloading is smooth and simple with a durable rack that fully extends on ball bearings
48 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Wash Your Way customizable rack
Easy loading and unloading is assured with the ability to configure the lower wash basket tines based on your kitchen layout
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Cabinet depth installation
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
3 pressurized, full-coverage wash arms
Expect exceptionally clean and table-ready dishes with powerful wash arms that deliver 65% more wash power to the top and bottom racks compared to previous GE models* (*Delivered separately to the upper and lower racks)
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 99 lb |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 99 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 139 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 139 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 7 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Control Type | Front Controls |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Lower Rack | Easy Access Silverware Basket |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Three Pressurized Wash Arms |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Drying Features | Rinse Aid Indicator Light |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Upper and Lower Rack Easy Access Silverware Baskets |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Upper Rack | Easy touch adjustable full-extension |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.2A |
APPEARANCE
| Handle | Recessed |
| Door Appearance | Full-length door |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Bisque |
| Handle Design | Recessed |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 48 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









