Hybrid Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls - GDF540HSFSS
Hybrid Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF540HSFSS





































Hybrid Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF540HSFSS
Key Features
Hybrid stainless steel interior
GEās most advanced wash system
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Easy Access Silverware Baskets
Adjustable upper rack
Wash Your Way customizable rack
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
52 dBA with status light on door
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Hybrid stainless steel interior
Enjoy the combination of stainless steel on the inner door and a durable plastic tub
GEās most advanced wash system
Consistently clean and dry dishes are ensured with GEās most advanced wash system, featuring 65% more wash power.* *Wash power delivered to each rack. Compared to previous GE models
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Easy Access Silverware Baskets
To help make loading silverware and small items easy, two baskets offer plenty of space, while Dedicated Silverware Jets ensure table-ready results
Adjustable upper rack
Fitting plates up to 10½" and other tall items in the upper rack is possible with an adjustment
Wash Your Way customizable rack
Easy loading and unloading is assured with the ability to configure the lower wash basket tines based on your kitchen layout
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Offer durability and secure dishes
52 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle, virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Cabinet depth installation
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
3 pressurized, full-coverage wash arms
Expect exceptionally clean and table-ready dishes with powerful wash arms that deliver 65% more wash power to the top and bottom racks compared to previous GE models* (*Delivered separately to the upper and lower racks)
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 65 lb |
| Approximate Shipping Weight | 81 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 65 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 105 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Tub Liner | Plastic |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 7 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Door Liner | Clean Design with Stainless Steel |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Hybrid Stainless Steel Interior |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Upper and Lower Rack Easy Access Silverware Baskets |
| Upper Rack | Height Adjustable |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 52 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Color Matched |
| Handle Design | Recessed |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









