Dishwasher with Front Controls - GDF510PMJSA
Dishwasher with Front Controls
Model: GDF510PMJSA















Dishwasher with Front Controls
Model: GDF510PMJSA
Key Features
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Dedicated Silverware Jets
SpaceMakerĀ® silverware basket
Cabinet depth installation
Clean design inner door
Built-up floor capable
55 dBA with status light on door
American gray plastic interior
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Dedicated Silverware Jets
Get table-ready silverware thanks to powerful jets that focus on silverware baskets in multiple locations
SpaceMakerĀ® silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Cabinet depth installation
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
55 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
American gray plastic interior
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
4-pass wash and dry element
Items come out consistently clean and dry with the help of this element, which evenly heats water for washing and air for drying
Top or side mount installation brackets
Enjoy flexible installation options with brackets that can be used to mount the dishwasher under the countertop or to the cabinets on the side
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
ENERGY STARĀ® qualified / CEE qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 59 lb |
| Approximate Shipping Weight | 75 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 59 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 99 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 14 |
| Tub Liner | Plastic |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 3 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | SpaceMaker Silverware Basket in door with cell covers |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Wash Arms | Middle |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | American Gray Plastic Tub Interior |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Cycles | Rinse |
| Control Type | Front Controls |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Control Type | 4 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Racking System | Pearlescent Dark Gray |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Package | 55 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | Silver |
| Control Panel Color | Black |
| Handle Design | Recessed |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









