Bespoke AI Smart Dishwasher AI Wash & 3rd Rack Wash System | AutoRelease™ Door 38dBA - DW90F89T0U12AA
Bespoke AI Smart Dishwasher AI Wash & 3rd Rack Wash System | AutoRelease™ Door 38dBA
Model: DW90F89T0U12AA

















Bespoke AI Smart Dishwasher AI Wash & 3rd Rack Wash System | AutoRelease™ Door 38dBA
Model: DW90F89T0U12AA
Current Rebates
Key Features
Dedicated Wash Jets for Drinkware
Brilliant cleaning without the prewash
High pressure washing power, efficient cleaning
Better drying performance without wasting energy
Quietest in its class²
ENERGY STAR® certified
Our Ready2Fit™ Guarantee
Auto Open Door
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Dedicated Wash Jets for Drinkware
3rd Rack Washing System
Brilliant cleaning without the prewash
Remove stubborn food residue effectively thanks to AI Wash's high-resolution sensor and machine learning algorithm⁴ that automatically adjusts washing and rinsing cycles.
High pressure washing power, efficient cleaning
The StormWash+™ dual wash arms and rotating spray jet deliver more intense cleaning performance, and clean at every angle to cover 1.5x more space.¹
Better drying performance without wasting energy
Smart Dry with Auto Release™ Door
Quietest in its class²
Whisper Quiet 38 dBA
ENERGY STAR® certified
Get cutting-edge energy efficiency along with the latest technology, with our ENERGY STAR® certified dishwashers.
Our Ready2Fit™ Guarantee
If your new 24" Samsung Dishwasher doesn’t fit the cutout or countertop that houses your existing dishwasher of the same width, enjoy up to $50 on us to cover any modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/26 – 12/31/26
Auto Open Door
The dishwasher’s handleless, flat door design blends seamlessly in your kitchen. The Auto Open Door opens gently and effortlessly with a simple push⁴ on the upper part of the door.⁴Available on the DW90F89P0USRAA model.
Fingerprint Resistant
The elegant stainless steel dishwasher finish features fingerprint-resistant coating to maintain its beautiful appearance day after day.
Get smart energy savings of up to 35%
SmartThings Energy lets you monitor and manage your smart dishwasher's power usage. Reduce your energy use by up to 35%⁵ with AI Energy mode, all from your phone.⁶
Remotely schedule your cycle
Wi-Fi connected so you can remotely start, stop or delay dishwashing cycles right from your smartphone with the SmartThings App.⁶
Glide Rail
The Glide Rail system creates less friction, so the middle rack slides in and out smoothly.
Flex Load
Easily fit tall and wide cookware.◊ You can adjust the middle basket height by up to 2.5 inches and change the angle of its tines using a lever.◊It can accommodate cookware that is up to 12 inches (300mm) in height.
Intuitive control
The control panel’s 2.25-inch LCD display clearly shows everything you need to control the Samsung dishwasher, as well as useful guidance and maintenance information.
Easily see inside
Never miss a dish with bright LED interior lighting that provides clear visibility, even in a dark kitchen.
ENERGY STAR® Certified
Samsung dishwashers are Energy Star® certified, using less water and energy without sacrificing washing and drying performance.
Top Ranked
Samsung ranks highest in Customer Satisfaction compared to any other appliance brand, 2019 – 2025.Ψ
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
Specifications
Key Features
| 3rd Rack | Yes |
| Express 60 | Yes |
| FlexTray™ | Yes |
| AutoRelease™ Door Drying | Yes |
| Smart AutoRelease™ Door Drying | Yes |
| Adjustable Rack | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| StormWash+™ Cleaning | Yes |
| AI Wash | Yes |
| 3rd Rack Washing System | Yes |
Standard Features
| Cancel & Drain Button | Yes |
| Start & Pause Button | Yes |
| Rack Coating Material | Nylon |
| Ventilation Drying System (Fan Assisted) | Yes |
| Digital Leak Sensor | Yes |
| Audible End-of-Cycle Signal | Yes |
| Wash Arm | Upper/Mid/Low |
| Self-Cleaning Filter System | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Kickplate Color | Black |
| Whisper Quiet | Yes |
| Optimal Cycle Detection | Yes |
| Silence Rating | 38 dBA |
| Control Type | Top Control |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Sound Rating (Decibels) | 38 dBA |
| Download Cycles | Yes |
Wash System
| Number of Programs | 10 |
| Normal Cycle | Yes |
| Heavy Cycle | Yes |
| Express 60 | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Smart Auto Wash Cycle | Yes |
Wash Options
| Half Load | Yes |
| Sanitize (Anti-bacterial-NSF) | Yes |
| Smart Control (Wi-Fi) | Yes |
| Heated Dry | Yes |
Design
| General Feature | Rotary |
| Exterior Color | White Glass |
| Handle Type | Recessed |
| Place Setting | 16 |
| Display Color | White |
| Control Type | LCD |
| Display Position | Top |
| Front Cycle Progress Indicator | Yes |
| BESPOKE | Yes |
Racks/Interior
| Upper Rack Type | 3rd Rack Washing |
| Upper Rack Adjustable Height | One-Touch |
| Upper Rack Basket Handle | Plastic |
| Upper Rack Adjustable Tines | Yes |
| Upper Rack Cup Shelf | Yes |
| Upper Rack Soft Rail (Glide Rail) | Yes |
| Lower Rack Basket Handle | Yes |
| Lower Rack Adjustable Tines | Yes |
| Lower Rack Fold Down Tines | Yes |
| Lower Rack 2 Piece Silverware Basket | Yes |
Cutlery Basket
| Cutlery Tray (3rd Rack) | Yes |
| Cutlery Basket | Yes |
Power/Ratings
| Electrical (Voltz/Hertz/Amps) | 120V/60Hz/15A |
| Heater Watts | 1200W |
| Circulation Motor Watts | 60-100W |
| Drain Pump Watts | 35W |
| Drain Pump | Yes |
Energy & Performance
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Energy Usage (kWh/year) | 225 |
| Water Consumption (gallons/cycle) | 2.9 |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 94.8 lbs |
| Width | 23 7/8" |
| Product Dimensions | 25" D x 33 7/8"" H x 23 7/8" W |
| Depth | 25" |
| Product Height w/ Legs Extended | 35" |
| Shipping Weight | 101.4 lbs |
| Shipping Dimensions | 29 3/4" D x 34 7/8" H x 26" W |
| Height | 33 7/8" |
| Height (decimal) | 33.875 - 35 |
| Width (decimal) | 23.875 |
| Depth (decimal) | 25 |
Cut-Out Dimensions
| Width - Min | 24" |
| Height - Min | 34 1/8" |
| Height - Max | 35 1/3" |
| Depth - Min | 24" |
Warranty
| Parts and Labor | 1 Year |
| Circuit Board and Interior Racking | 5 Year (Limited) |
Awards and Certificates
| ENERGY STAR® Most Efficient | Yes |
Performance
| Dry System | Smart Dry with AutoRelease™ Door |
Programs
| Auto | Yes |
| Delicate | Yes |
| Pre Blast | Yes |
Option
| Hi-Temp Wash | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Control Lock | Yes |
General Information
| Tub Material | STSS |
| Heater Position | Hidden |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









