Bespoke AutoRelease Smart 42dBA Dishwasher with StormWash+™ and Smart Dry in White Glass - DW80BB707012AA
Bespoke AutoRelease Smart 42dBA Dishwasher with StormWash+™ and Smart Dry in White Glass
Model: DW80BB707012AA

















Bespoke AutoRelease Smart 42dBA Dishwasher with StormWash+™ and Smart Dry in White Glass
Model: DW80BB707012AA
Current Rebates
Key Features
Time Display
Fit More Dishes
Flexible Space To Fit Your Needs
The Smart Way To Dry Is Smart Dry
High Pressure Washing Power, Efficient Cleaning
Enjoy a Quiet Home
ENERGY STAR® Certified
Ready2Fit™ Guarantee
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Time Display
The display shows how long a cycle takes to complete. As the cycle progresses, the estimated hours and minutes left will update.
Fit More Dishes
A convenient 3rd rack provides extra space to load small mugs, utensils and silverware. Frees up to 30% more space for other items to help you load all you need.³
Flexible Space To Fit Your Needs
Fit items in various shapes and sizes⁴ by adjusting the height of the middle rack with one touch. The lower rack can be reconfigured to fit large cookware and the cutlery basket can be moved around easily to free up space on the bottom.
The Smart Way To Dry Is Smart Dry
Smart Dry with AutoRelease™ Door.
High Pressure Washing Power, Efficient Cleaning
StormWash+™
Enjoy a Quiet Home
Whisper Quiet 42dBA
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® products, as defined by the U.S, EPA, are the same or better than standard products, but use less energy.
Ready2Fit™ Guarantee
If your new 24" Samsung Dishwasher doesn't fit the cutout or countertop that houses your existing dishwasher of the same width, enjoy up to $50* on us to cover any modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Remotely schedule your cycle
The SmartThings app lets you remotely start, stop, or delay dish cycles right from your phone.¹¹ Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Get smart energy≠ savings of up to 30%†
SmartThings Energy lets you monitor and manage your dishwasher's power usage.§ Reduce your energy use by up to 30%† with AI Energy mode≠, all from your phone.†Comparing factory settings with AI Energy mode on and with AI Energy mode off; depending on the cycle, the main wash and hot rinse temperatures are reduced and cycle time can be extended. Compatible cycles are Intensive, Express, Extra Silence, Pots & Pans, Plastic or Auto Cycle. Results may vary depending on the actual usage conditions. ≠Available on compatible models from June 2023 through a Wi-Fi update through the SmartThings app on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. §Product images shown may not reflect the model or color selected.
Smart Reorder
Ordering detergent pods for your smart dishwasher is easier than ever before. After initial set up, use Smart Reorder in the SmartThings App to keep track of how many pods you use and re-order new pods when you’re running low with Amazon Dash Replenishment.² ²Requires initial setup using the SmartThings App to activate SmartThings Cooking service and link to an Amazon Alexa account. The SmartThings App (available on Android and iOS devices) and a Wi-Fi connection is required.
Pre Blast Cycle
Removes the time-consuming task of washing dishes prior to loading them in the dishwasher. Simply push Pre Blast at the beginning of any cycle, pre-rinsing begins.
Fingerprint Resistant Finish
Fingerprint resistant for an everyday, beautiful finish.** **Does not apply to Bespoke White Glass.
Top Ranked
Samsung ranks highest in Customer Satisfaction compared to any other appliance brand, 2019 – 2025.Ψ
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
Specifications
Key Features
| 3rd Rack | Yes |
| Express 60 | Yes |
| Adjustable Rack | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| SmartThings | Yes |
Standard Features
| Cancel & Drain Button | Yes |
| Start & Pause Button | Yes |
| Rack Coating Material | Nylon |
| Ventilation Drying System (Fan Assisted) | Yes |
| Digital Leak Sensor | Yes |
| Wash Arm | Upper/Mid/Low |
| Self-Cleaning Filter System | Yes |
| Kickplate Color | Black |
| Whisper Quiet | Yes |
| Optimal Cycle Detection | Yes |
| Control Type | Top Control |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Silence Rating | 42 dBA |
Wash System
| Number of Programs | 8 |
| Normal Cycle | Yes |
| Heavy Cycle | Yes |
| Express 60 | Yes |
Wash Options
| Half Load | Yes |
| Sanitize (Anti-bacterial-NSF) | Yes |
| Smart Control (Wi-Fi) | Yes |
Design
| Exterior Color | White Glass |
| Handle Type | Recessed |
| Place Setting | 16 |
| Display Color | White |
| Control Type | Hidden Touch |
| Display Position | Front |
| Front Cycle Progress Indicator | Yes |
| Rinse Refill Indicator | Yes |
| General Feature | Rotary |
Racks/Interior
| Upper Rack Adjustable Height | One-touch |
| Upper Rack Basket Handle | Plastic |
| Upper Rack Adjustable Tines | 2 |
| Upper Rack Cup Shelf | Foldable (Plastic) |
| Upper Rack Soft Rail (Glide Rail) | Yes |
| Lower Rack Basket Handle | Yes |
| Lower Rack Maximum Vertical Loading Dimension | 14 1/2" |
| Lower Rack Adjustable Tines | Yes |
| Lower Rack Removable Tines | Yes |
| Lower Rack Fold Down Tines | Yes |
| Lower Rack 2 Piece Silverware Basket | Yes |
Cutlery Basket
| Cutlery Tray (3rd Rack) | Yes |
| Cutlery Basket | Yes |
Power/Ratings
| Electrical (Voltz/Hertz/Amps) | 120/60/16 |
| Heater Watts | 1101 |
| Circulation Motor Watts | 60~101 |
| Drain Pump Watts | 36 |
| Drain Pump | Yes |
Energy & Performance
| Energy Usage (kWh/year) | 239 |
| Water Consumption (gallons/cycle) | 3.2 |
Cut-Out Dimensions
| Width - Min | 24" |
| Height - Min | 34.1" |
| Height - Max | 35.3" |
| Depth - Min | 24" |
Dimensions & Weight
| Width | 24.8 in. |
| Height | 33.9 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 91.5 lbs. |
| Product Height w/ Legs Extended | 35" |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Shipping Dimensions | 29.5" D x 35" H x 26" W |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.5 in. |
| Shipping Height | 35 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 99 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.16 lbs. |
| Total of Cubes | 11.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.16 lbs. |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 91.5 lbs. |
| Width | 23 7/8" |
| Product Dimensions | 24.8" D x 33.9" H x 23 7/8" W |
| Depth | 24 7/8" |
| Product Height w/ Legs Extended | 35" |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Shipping Dimensions | 29.5" D x 35" H x 26" W |
| Height | 38 7/8" |
| Height (decimal) | 33.875 - 35 |
| Width (decimal) | 23.875 |
| Depth (decimal) | 25 |
Performance
| Dry System | Smart Dry |
Programs
| Auto | Yes |
| Delicate | Yes |
Option
| Hi-Temp Wash | Yes |
| Delay Start | Yes (1-24H) |
| Control Lock | Yes |
General Information
| Tub Material | STSS |
| Heater Position | Hidden |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









