36" Modern Glass Wall Mount Range Hood - WVW75UC6DS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36" Modern Glass Wall Mount Range Hood
Model: WVW75UC6DS












+2more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36" Modern Glass Wall Mount Range Hood
Model: WVW75UC6DS
Key Features
Glass Edge LED Lighting
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Glass Edge LED Lighting
Glass edge LED lighting senses when your kitchen lights dim and automatically turns on to act as a night-light.
Specifications
Certifications
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| Star K Certified | Yes |
Dimensions
| Common Size | 36 in |
| Depth | 20 in |
| Gross Weight | 56-39/100 lbs |
| Height | 28-7/8 in |
| Net Weight | 41-89/100 lbs |
| Width | 36 in |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 65 K |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Night Light | Yes |
| Night Light Type | LED |
| Number of Night Light Settings | 2 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Details
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Wall Canopy |
| Material | Stainless Steel with Glass |
Controls
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Refinements
| Features | Grease Filter, Glass Edge LED Night Light, LED Lighting, Noise Reduction Technology, Perimetric Ventilation |
Electrical
| Amps | 15 |
| Volts | 120 |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










