30” Designer Wall Mount Hood w/ Dimmable LED Lighting - UVW8301SLSS
30” Designer Wall Mount Hood w/ Dimmable LED Lighting
Model: UVW8301SLSS

















30” Designer Wall Mount Hood w/ Dimmable LED Lighting
Model: UVW8301SLSS
Current Rebates
Key Features
350-CFM Range Hood Blower
350-CFM Range Hood Blower
Because everything from plating to lighting matters
Electronic backlit controls
Enjoy effortless control
Dishwasher safe filters
Clean up cleaning up
Dual LED dimmable lighting
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
350-CFM Range Hood Blower
Keep guests comfortable in every way with a 350-CFM blower that removes smoke, grease, odors and moisture from the kitchen
350-CFM Range Hood Blower
Keep guests comfortable in every way with a 350-CFM blower that removes smoke, grease, odors and moisture from the kitchen
Because everything from plating to lighting matters
Create the right ambience any time of day with double LED dimmable lighting that illuminates the cooktop or range. Bulbs are included
Electronic backlit controls
Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display
Enjoy effortless control
Add a conversation-starter to your kitchen with electronic backlit controls that look great and are easy to use
Dishwasher safe filters
Filters grease and is dishwasher-safe
Clean up cleaning up
Simplify clean-up with a dishwasher-safe filter that removes grease and can be cleaned alongside dishes too
Dual LED dimmable lighting
bulbs included - Enjoy the right amount of bright LED lighting on the cooktop and surrounding areas
Freshen up your kitchen air
Recirculating or external convertible venting options, with all accessories included in the box, allow you to fill the kitchen with fresh air
Convertible venting options
Select recirculating or external venting
A bold look at any size
Make a bold statement in your kitchen with a duct cover extension that reaches up to 9-foot ceilings. Optional available accessories can accommodate ceilings up to 14 feet high.
9-ft. ceiling height
Included duct cover extensions reach up to 9' ceilings
A streamlined cooking experience is yours
Simplify your cooking steps by using Chef Connect to automatically activate vents and surface lights when a range element is turned on, and to sync your vent hood and range clocks
Chef Connect
Automatically control the hood's lights and fan by syncing with the range
Control at your fingertips
Share your favorite stories without interruption thanks to an included remote control that can change lighting and fan speed settings from anywhere in the kitchen
Remote control included
Activate and adjust your hood functions from anywhere in the kitchen
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 24 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 65 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 29 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 105 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 103.6 lbs. |
| Total of Cubes | 8.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 103.6 lbs. |
POWER / RATINGS
| Watts | 185 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 5.3A |
| Amp Rating at 120V | 5.3 |
FEATURES
| Cooktop Lighting | LED |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Max CFM | 350 |
| Required Duct Size | 8" Round |
| Ducting | Vertical Only |
| Light Controls | On/Off/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 350/3.0 (High Speed) - Vertical venting |
| Time Delay Shut-Off | Yes |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| 8" Round Duct | Yes |
| Product Type | Designer Hood |
| Remote Control | Included |
| Control Type | Electronic |
| Removable Filter | Grease & Charcoal included |
| Control Location | Front |
| Blower Type | Internal |
| Charcoal Filter | UXCF91 |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Backlit |
| Material | Steel |
| Control Knobs | Consumer Removable |
| Color Appearance | Stainless Steel |
FILTER
| App Filter-Multi Brand | Monogram |
| App Filter - Hood Type | Designer (includes "canopy" and "chimney") |
| App Filter - Venting Type | Convertible |
| App Filter - Cabinet Width | Vent 30 in. (Standard) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 65 lb |
| Approximate Shipping Weight | 75 lb |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | UXRC70 - Remote Control |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
Where to Buy GE Profile Appliances in Cuba.










