30" Range Hood with Full-Width Grease Filters - WVU17UC0JW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Range Hood with Full-Width Grease Filters
Model: WVU17UC0JW













+3more
360 View
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Range Hood with Full-Width Grease Filters
Model: WVU17UC0JW
Key Features
Full-width grease filters
LED Task Lighting
Description
Choose the under cabinet range hood that fits your kitchen and your lifestyle. This vent hood features full-width grease filters to help keep the kitchen clean. Plus, this range hood with LED lights makes it easy to see what you’re cooking. And with a 2-speed, 270 CFM motor class, you’ll have the right amount of ventilation for every meal.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Full-width grease filters
Make cleanup easy with full-width grease filters that help keep the kitchen clean of unwanted grease and odors.
LED Task Lighting
Bright, long-lasting LED task lighting makes it easy to see what you're cooking.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Energy Star Qualified | No |
| Prop 65 | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions
| Canopy Height | 4-469/500 in |
| Common Size | 30 in |
| Depth | 18-1/2 in |
| Gross Weight | 15 lbs |
| Maximum Height | 30 in |
| Minimum Height | 24 in |
| Net Weight | 2 lbs |
| Width | 29-15/16 in |
Ventilation Details
| Auto Function | No |
| BTU Threshold | 55 K |
| Blower Motor | N/A |
| Damper Included | No |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 7 in |
| Duct Type | Round |
| Exhaust Vent Location | Top |
| Lighting Control Type | Rocker Switch |
| Maximum Motor CFM | 270 |
| Night Light | No |
| Night Light Type | N/A |
| Number of Night Light Settings | 0 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Vent Material | Plastic |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Rocker Switch |
| Number of Vent Speeds | 2 |
Electrical
| Amps | 0-9/10 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 120 |
| Watts | 60 |
Details
| Blower Type | Axial |
Where to Buy Amana Appliances in Cuba.









